Yazar : Selim Özarslan
Fiyat: 1.16   Liste Fiyatı : 1.16

Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9789751948229
Yayın Tarihi : 2020-03-25
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 2.Baskı
Sayfa Sayısı : 108
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 170 X 235
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Ebu'l - Yusr Muhammed Pezdevi kendisi ve eserleri üzerinde çok az çalışma bulunan önemli Maturidi kelamcılarındandır. Kelam, ilahi söz olan Kur'an-ı Kerim'in temelde itikat ve inançla ilgili ayetlerinin anlaşılması ve yorumunu esas alan, İslami ilimlerin de temelini oluşturan bir bilim dalıdır.Diğer bir deyişle kelam(teoloji), Allah , insan ve kainat arasındaki ilişkiyi irdeleyen , alemde olup biten tüm olgu ve olayları Allah ile irtibatlandırıp ilişkilendiren insani bir ilimdir.
Vahyi ve aklı dinin temeline koyan Matüridi kelam ekolu, kuru , cedel ve münakaşa zihniyetinden uzak kalarak Müslüman inançlarını açıklama ve yorumlamaya tabi tutmuş, bu öeodoloji üzerine görüşlerini bina etmiştir. Matüridi kelamına Usulu'd-Din isimli eseriyle katkıda bulunan Türk bilginlerinden birisi de Ebul'l-Yusr Muhammed Pezdevi(421-1027/492-1099)'dir.
Bu mütevazi çalışma Hanedi-Matüridi kelam sistemine büyük çlçüde bağlı Pezdevi'nin kalemi görüşlerini ana hatlarıyla ele alıp incelemeyi hedeflemişir.Bundaki amaç da; Hanedi-Matüridi eksenli din anlayışına sahip olan milletimizin inançlarının temelleri ortaya koymaktadır.

Okuyucu Yorumları