Almanya içi kargo 3,-€ 15 eu üzeri ücretsiz. Avrupa için 6,-€ 100 eu üzeri ücretsiz

Lütfen aciklama bölümüne istediginiz numarayi yaziniz..
Böyle Bir Ürüne Neden Gerek Duyuldu?

Mesh; Rabbimizin engin rahmetini, İslam`ın her zaman ve mekanda yaşanılabilen tek din olduğunu gösteren en bariz örneklerden bir tanesi. Mesh, imkanların tükenmeye yüz tuttuğu ortamlarda yeni olanaklar sunarak ibadet etmemizi kolaylaştıran büyük bir nimet olduğu halde, kendisinden yeterli düzeyde istifade edil(e)mediğini esefle müşahade ediyoruz.

Deriden yapılmış siyah renkli, fermuarlı mestlerin günümüz müslümanlarının taleplerine yeterli düzeyde cevap veremediği açık bir şekilde görülüyor. Mestlerin, büyük ölçüde derinin yapısından kaynaklanan bir dizi eksik yönü bulunuyor. Bunlardan bazıları; Ayakları soğuk tutuyor veya terletiyor, günlük elbiselerle uyum sağlamıyor, lastikle yada iki numara büyük ayakkabı ile ancak kullanılabiliyor, ayağa tam oturmuyor, vs. Durum böyle olunca insan "Deri mestlere mahkum muyuz? Bunun bir alternatifi olamaz mı?" diye düşünmeden edemiyor.

Günümüzde mestte bulunması gereken özellikleri yerine getirebilen alternatif olacak likralı kumaşlar, naylon-polyamid, neopren gibi daha kullanışlı malzemeler var. Nasıl ki eskiden abdest suyumuz kırbadan, ibrikten dökülürken, şimdi çeşmeden akıyor. Kışın abdest suları odun ateş üzerinde ısıtılırken günümüzde gazlı kombiler var. Aynen öyle de zamanın kemale doğru akıp gittiği bir dünyada fonksiyonunu eda etmiş, hizmetini yerine getirmiş olan deri mestleri kullanmak zorunda değiliz. Deriden yapılmış mestleri tek adres göstermek büyük bir haksızlık, neticesi de marjinalleşme ve mahrumiyet oluyor. Dinin özüne taalluk etmeyen meselelerde, gelenek ile yeniliğin kesiştiği noktalarda sentezler yapmak ve menfezler açmak gerekiyor. Tarih bunun sayısız örnekleriyle dolu. Kaldı ki çok eskiden mestler yine deri olmasına rağmen fermuarlı değildi. Fermaurlı deri mestlerin mazisi yüz seneyi geçmiyor. Demek ki geçmişte de mestler üzerinde bazı değişiklikler yapılmış, yenilikler olmuş.

Genellikle Hanefi mezhebine mensup olan ülkemiz insanlarından, ibadetlerini yerine getirmeye çalışanlara baktığımızda, daha çok yaşlılar tarafından kullanılan deri mestler yaklaşık 10%`luk bir kitleye hitap ediyor. Biz Anadolu insanın hassasiyetlerinin farkındayız. Kahir çoğunluğun yapmadığı ve tasvip etmemekle beraber, abdest alırken çıplak ayak üzerine veya günlük ince çorapların üzerine mesh eden müslüman kardeşlerimizin de bulunduğunu ve bunların da yaklaşık 2%'lik bir kitleyi oluşturduğunu biliyoruz. Yani üç aşağı beş yukarı 88% ile ana gövdeyi oluşturan en büyük kesim, meshin kolaylığından faydalan(a)mıyor. Eshel Mest'in, meshi içinde bulunmuş olduğu darboğazdan kurtaracağından kuvvetle ümitvarız.

Sağlık
Eshel Mest sağlıkları bozulmuş hastalar için de büyük bir nimet. Hastalıktan ötürü farklı nedenlerle kirlenen mestler rahatlıkla yıkanabiliyor. Hijyenik hem de sıradan bir çorap kolaylığında hastaya giydirilebilmesi, pratik kullanımlı oluşu ile hasta bakıcılar için de çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Hastalar böylelikle ellerinden geldiği kadar ibadetlerini yerine getirebilmenin mutluluğunu yaşıyor ve büyük moral buluyorlar.

Son Söz Olarak
Meshin hükümleri birbirinden değerli alimler tarafından uzunca tartışılmış, farklı görüşlerin beyan edildiğini biliyoruz. Rahmetin vesilesi olan ve hakikatın ortaya çıkmasını hedefleyen, müsbet manadaki ihtilafi bitirmeğe gücümüz yetmez, öyle bir niyetimiz de yok zaten. Biz üzerine mesh edilebilen çorap şeklinde bir mesti Müslüman kardeşlerimize sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz

Devamı
Format :Kitap
Barkod :Eshel
Yayın Tarihi :0000-00-00

Lütfen aciklama bölümüne istediginiz numarayi yaziniz..

İlgili Eserler