Almanya içi kargo 3,-€25 eu üzeri ücretsiz. Avrupa için 6-€ 100 eu üzeri ücretsiz
Siparişleriniz hakkında bilgi için: support@webkitap.com

Lütfen aciklama bölümüne istediginiz numarayi yaziniz..

İslam`ın her zaman ve mekanda yaşanılabilen tek din olduğunu gösteren en bariz örneklerden bir tanesi. Mesh, imkanların tükenmeye yüz tuttuğu ortamlarda yeni olanaklar sunarak ibadet etmemizi kolaylaştıran büyük bir nimettir. Bununla beraber mesh etmekten yeterli düzeyde istifade edil(e)mediğini esefle müşahade ediyoruz.

Deriden yapılmış siyah renkli, fermuarlı mestlerin günümüz müslümanlarının taleplerine yeterli düzeyde cevap veremediği açık bir şekilde görülüyor. Mestlerin, büyük ölçüde derinin yapısından kaynaklanan bir dizi eksik yönü bulunuyor. Bunlardan bazıları; Ayakları soğuk tutuyor veya terletiyor, günlük elbiselerle uyum sağlamıyor, lastikle yada iki numara büyük ayakkabı ile ancak kullanılabiliyor, ayağa tam oturmuyor, vs. Durum böyle olunca insan "Deri mestlere mahkum muyuz? Bir alternatifi olamaz mı?" diye düşünmeden edemiyor.

Meshetmenin hükmünü az çok araştıranlar, deriden yapılmış mestlerin üzerine mesh edilebileceği gibi suyu kolaylıkla altına geçirmeyen, mesela keçeden yapılmış kalın çoraplar üzerine de mesh edilebileceğini bilir. Çevremizde baktığımızda kaç insan sözü edilen böylesi bir çorabın, yani kitaplarda tarif edilen şekliyle ve günümüz hayat şartlarına uygun olan somut bir örneğini gösterebilir? Ve kaç kişi böyle bir çorabı kullanıyor? Kimse kolay kolay gösteremez, çünkü böyle bir çorap yok(tu)!

Günümüzde mestte bulunması gereken özellikleri yerine getirebilen alternatif olacak likralı kumaşlar, naylon-polyamid, neopren gibi daha kullanışlı malzemeler var. Nasıl ki eskiden abdest suyumuz kırbadan, ibrikten dökülürken, şimdi çeşmeden akıyor. Kışın abdest suları odun ateş üzerinde ısıtılırken günümüzde gazlı kombiler var. Aynen öyle de zamanın kemale doğru akıp gittiği bir dünyada fonksiyonunu eda etmiş, hizmetini yerine getirmiş olan deri mestleri kullanmak zorunda değiliz. Deriden yapılmış mestleri tek adres göstermek büyük bir haksızlık, neticesi de marjinalleşme ve mahrumiyet oluyor. Dinin özüne taalluk etmeyen meselelerde, gelenek ile yeniliğin kesiştiği noktalarda sentezler yapmak ve menfezler açmak gerekiyor. Tarih bunun sayısız örnekleriyle dolu. Kaldı ki çok eskiden mestler yine deri olmasına rağmen fermuarlı değildi. Fermaurlı deri mestlerin mazisi yüz seneyi geçmiyor. Demek ki geçmişte de mestler üzerinde bazı değişiklikler yapılmış, yenilikler olmuş.

Bu ve benzeri argümanlarla yola çıktık. Sabırla koşulan uzun bir maratonun sonuna geldik ve sizlere Eshel Mest`i sunmanın sevincini yaşıyoruz. Biz 'Bu çoraba mesh edilir' diyoruz. Eshel Mest ile günlük şehir hayatında ve modern yaşam tarzında karşılığı olmayan ve teoride kalan mesh çorabı pratiğe çevirmiş olduk.

Genellikle Hanefi mezhebine mensup olan ülkemiz insanlarından, ibadetlerini yerine getirmeye çalışanlara baktığımızda, daha çok yaşlılar tarafından kullanılan deri mestler yaklaşık 10%`luk bir kitleye hitap ediyor. Biz Anadolu insanın hassasiyetlerinin farkındayız. Kahir çoğunluğun yapmadığı ve tasvip etmemekle beraber, abdest alırken çıplak ayak üzerine veya günlük ince çorapların üzerine mesh eden müslüman kardeşlerimizin de bulunduğunu ve bunların da yaklaşık 2%'lik bir kitleyi oluşturduğunu biliyoruz. Yani üç aşağı beş yukarı 88% ile ana gövdeyi oluşturan en büyük kesim, meshin kolaylığından faydalan(a)mıyor. Eshel Mest'in, meshi içinde bulunmuş olduğu darboğazdan kurtaracağından kuvvetle ümitvarız.

Devamı
Format :GENEL
Barkod :eshelmesh

Lütfen aciklama bölümüne istediginiz numarayi yaziniz..

İlgili Eserler