Yazar : Ali İhsan Mete
Fiyat: 20.00   Liste Fiyatı : 20.00

Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9786059490498
Yayın Tarihi : 2019-06-18
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 442
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 195
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Alevi-Bektaşi inancının öğrenmenin tek yolu o güzelim inancı aile düzeni içinde ve günlük yaşama uyarlamaktır. Çünkü inanıp iman ettikten sonra o ortama girdiğin zaman şek ve şüphen kalmaz. İkrar verdiğin o yol seni bir Mürşit'e, Pir'e, rehbere, musahibe götürür. Benliğini, kibrini, nefsini terbiye eder, senden şer'i ve kötü huyları alıp hayra yönlendirir, seni dünya kirlerinden arındırır. Dört Kapı. Kırk Makamın icraatına yönlendirir. Burada erkâna girmek gerektir. Çünkü orası sana İnsan'ı Kamil olma yolunu acar.

Bizden evvelki atalarımız bu erkânlarda dedelik, babalık, rehberlik, dervişlik makamlarını doldurmuşlar, görevlerini de laikiyle yerine getirmişlerdir. Şimdi o kutsal görevlere talip olanlar, kim olursa olsun önce kendine bir rehber bulup, ikrar verip musahip tutmalı, yaşadığı toplum içinde dara durup kendini yargılatarak ilmi âlim, nefsi selim Kemalet ve irfan sahibi olacak ki o kutsal görevlere aday olabilsinler.

İnsanı eğitmek, kötü huylardan arındırıp, İnsan'ı kâmil derecesine yükselten, temiz bir toplum meydana getirmek için Muhammed Ali'nin kurduğu, İmam Cafer Sadık'ın düzenlediği Sırat-ı Müstakimdir (Erkândır.) Bu erkânda kişi dört aşama ile hedefe ulaşabilir, biz buna dört kapı adını veririz. Bu erkânda birinci kapı şeriat kapısıdır. Bu kapıda sorumlu ve görevli olanlar Rehber Makamındadır Rehber, yol ve erkâna talip olmak isteyen adaya, evvela yol ve erkânın kurallarını ve bundan sonra nasıl davranacağını öğretir, bütün kötü huylarını terk etmesini, insanlığa zarar verecek davranışlardan sakınmasını ve bunun için neler yapması gerektiğini anlatır. Ondan sonra musahipliğin anlamını ve kutsallığını anlatır. İkrar verildikten sonra geri dönülmesinin manevi zararının neler olacağını söyler. Alevi-Bektaşi terimindeki şu ifadeyi kendisine açıklar Öl ikrar verme, öl ikrarından geri dönme. Gelenin malı, dönenin canı der ve de çok iyi düşünmesini söyler, her nefis bu yükü taşıyamaz. Çünkü inancımız gereği her kişi bu yola kendi rızası ile girmelidir. Rehber olan kişi de bütün bu konulara agâh olmak zorundadır.

Okuyucu Yorumları