Yüksek sipariş miktarı nedeniyle teslimat süreleri gecikebiliyor!

Format Kitap
Barkod 9786051069159
Yayın Tarihi 2018-05-30
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 9.Baskı
Sayfa Sayısı 275
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 120 X 200

Emeği Geçenler :
Yazar   : Desiderius Erasmus
Çevirmen   : Çiğdem Dürüşken
Yayın Yönetmeni   : Mustafa Küpüşoğlu
Grafiker   : Begüm Çiçekçi

Erasmus 1536'da hayata veda ettiğinde, arkasında bıraktıkları arasında Deliliğe Övgü kendisine sonsuzluk bahşeden en önemli eseri oldu. Zaman zaman Erasmus'un yaptığı şakaları kaldıramayan bazı ilahiyatçılar yasaklatsa da Deliliğe Övgü yüzyıllar boyunca halk tarafından çok okundu ve sevildi.

Çünkü Erasmus'un Deliliği, yani Stultitia'sı bir tanrıçadır, hem de lütfuna ereni dipsiz kuyuların karanlığından güneş ışığına çekip çıkaran ve yaşamı zevklere boğan bir tanrıça, yani bir kadın. Giyinişi, düşüncesi, davranışı ve yaşam şekliyle Minerva'nın, yani Bilgelik tanrıçasının tam zıddıdır.

Erasmus, Stultitia ile Minerva arasında, retoriksel sanatların yardımıyla öyle içinden çıkılmaz bir labirent örer ki, okuyucu deliliğin mi bilgelik, yoksa bilgeliğin mi delilik olduğunu bazen karıştırır. Erasmus deliliği önce överek yerer, sonra da yererek över. Çünkü Erasmus'un yerdiği sıradan delilik, yani insana göre deliliktir; övdüğü ise kutlu delilik, yani Tanrı katında kutsal olan deliliktir. Kutlu delilik özünde hakiki bir bilgelik içerir.

devamını oku..
Kategori : Alfa Felsefe
Bu üründen 2 adet satılmıştır.
% 50
indirim
5.00
Liste Fiyatı : 10.00
Kazancınız : 5.00
Miktar :  
Adet
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %50 indirim