Format Kitap
Barkod 9786059100335
Yayın Tarihi 2019-02-10
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 128
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 235

Emeği Geçenler :
Grafiker   : Hüseyin Özkan
Dizgici   : Özlem Özkan
Yazar   : Beyhan Kesik;Özer Şenödeyici

Her şeyden önce şiirde belli bir ahenk sisteminin adı olan aruz, eski şairlerimizin gönül deryasından bizleri de hissedar eyleyen şiirlerinin muntazam bir şekilde söylenmesini sağlayan ve mısralardaki seslerin uzunluk-kısalık esasına dayanan bir ölçüdür. Arap şiirinde doğan bu ölçü, İslâm medeniyeti çerçevesinde gelişen Türk edebiyatının uzun süre gündeminde kalmıştır. Günümüzde de -eskisi kadar olmasa da- kullanılan bu ölçü, klasik Türk edebiyatı araştırmacılarının Arap harfli manzum bir metni doğru okuyabilmeleri için önemli bir araç olarak dikkati çekmektedir.

İkinci baskısını yapmış olmanın mutluluğunu yaşadığımız Aruz: Teori ve Uygulama adlı çalışmamızda ilk baskıdaki bazı küçük hatalar düzeltildikten sonra aruzun Arap, Fars ve Türk edebiyatlarındaki seyrine değinilip teorik kısmına dair bazı bilgiler aktarıldı. Veznin doğru tespit edilebilmesi için gerekli bilgiler verilip kalıplarla ilgili uygulamalara geçildi. Her bahrin çok kullanılan kalıplarından, az kullanılanlarına doğru bir seyir takip edilip Türk edebiyatında çok az kullanılan bazı kalıpların örneklerine yer verilmedi. Okurun kendisini sınaması için her uygulamadan sonra, aynı vezinle yazılmış olan bir şiir alıştırma olarak çalışmaya dahil edildi. Kalıpların tümünü kapsayan ve araştırmacılara kolaylık sağlayacağını düşündüğümüz aruz kalıpları cetveli de çalışmanın sonunda yer aldı. Kitabın sonuna ise, aruz bilgisinin pekiştirilmesi amacıyla karma alıştırmalar konuldu.

Şiir dostları ve araştırmacıları için bir başvuru kaynağı olan bu kitap, öğrencilerin klasik Türk şiiri metinlerini doğru okuyup çözümlemede yararlanacağı bir ders materyali mahiyetindedir.

devamını oku..
Kategori : Edebiyat
10.64
Liste Fiyatı : 10.64
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.